V roce 1919 se začala realizace jedné z kubistických staveb architekta Otakara Novotného na hranici pražského Starého Města a Josefova.
Přesně o 100 let později jsme v tomto domě vstoupili do bytu s rozlohou 108 m2, na kterém se negativně podepsaly dekády minulého století – zejména ta předrevoluční. Po původní noblese bytu už nebylo ani památky, byt zůstal v žalostném stavu.
byt v kubistickém domě v Praze
Zdroj: Ing. Arch. Veronika Pánková / Lukáš Uxa
Pečlivý výběr materiálů
Záměrem návrhu interiéru nebylo vrátit se o sto let zpátky, ale stejně jako v dobách první republiky pracovat s řemeslnou zdatností s každým detailem, pečlivě volit materiály, tvary i dekor. Vytvořit prostor, který by bez sentimentality reflektoval styl domu, jeho vnitřní charakter a zároveň nabízel i všechny atributy současného standardu bydlení.
Rekonstrukce bytu si vyžádala zejména úpravu dispozice. Byt tvořily malé průchodné místnosti, nevhodné hygienické zařízení, kuchyň byla oddělena vstupní chodbou od jídelny i obytného prostoru tak, jak to ještě v nedávné minulosti bývalo zvykem.
byt v kubistickém domě v Praze
Zdroj: Ing. Arch. Veronika Pánková / Lukáš Uxa

Šetrnými zásahy do nenosných konstrukcí se podařilo získat hlavní otevřený obytný prostor, zachovat prostornou vstupní halu se zimní zahradou a vytvořit dvě ložnice.
Hlavní ložnice má k dispozici samostatnou toaletu včetně vany v prostoru, i šatnu. V šatně za skrytými dveřmi se nachází nezbytná technická komora, do které se podařilo uklidit vše potřebné, co je třeba skrýt.
přírodní mramor
Hlavním požadavkem zadání bylo použití přírodních materiálů v zemitých a tlumených tónech. Celým interiérem se tak prolínají plochy velkoformátového přírodního mramoru. Ten se objevuje na obkladech ve sprše, za vanou, na toaletách, za kuchyní, ale i na podlaze zimní zahrady nebo tvoří desku odkládacího stolku při sedací soupravě.