Úterý, 16 dubna, 2024
aktualita

Víte, jak správně zalévat pokojové rostliny? Pozor na tyto chyby!

Date:

Chyby způsobené nesprávnou zálivkou jsou nejčastější příčinou úhynu izboviek. Interiérové ​​květiny trpí dříve přemokřením, než by se trápili suchem. Jak tedy rozpoznávat jejich potřeby? To, kolik vody rostlinka potřebuje, závisí nejen na konkrétním druhu, ale i od období, vlhkosti, teploty, dokonce i od materiálu a velikosti květináče.

Jednotlivé pokojové rostliny mají obvykle různé požadavky na přísun vláhy. Některé se spokojí s minimálním množstvím vody (kaktusy, sukulenty), jiné naopak žádají trvale mírně vlhký substrát (kapraďorosty, bromélie). Více vody potřebují větší rostliny, jakož i rostliny s velkými listy, přes které se voda rychleji odpařuje.

Rostlin, které chtějí mít vodu v misce, je velmi málo. Většinou to má za následek nechtěné přemokření. Nároky na vláhu se zvyšují iv období kvetení.

Přečtěte si také
Nenáročné pokojové rostliny, které vám odpustí i malé prohřešky
Jednotlivé rostliny mají odlišné nároky na přísun vláhy i během roku. Některé potřebují být na podzim sušší, aby vytvořily květní pupeny. Po jejich vytvoření a během kvetení už však mají spotřebu vody vyšší. Vhodné je proto znát, jakou potřebu zavlažování mají rostliny, které pěstujete. Pomohou vám v tom odborná literatura, internet nebo informace od odborníka v zahradnictví či květinářství.

Důležité jsou substrát, květináč i teplota
Svou roli zde hrají i samotný květináč a okolní teplota. Substrát v menším květináči schne rychleji než ve velkém. Materiál samotného květináče je také důležitý. Ty z pálené hlíny samy absorbují část zálivky, takže rostliny v nich zasazeny vyžadují více zálivky než ty, které jsou v plastovém květináči. Substrát, který obsahuje i písek, vstřebává vodu mnohem lépe. To znamená častější zálivku, protože rostlinka v takovém substrátu bude vysychat rychleji.

zavlažování interiérových rostlin
Zdroj: isifa / shutterstock

Většina izboviek má ráda vlhký vzduch. Palmy, fíkusy, monstery či kapradiny v suchém vzduchu velmi trpí a ztrácejí na kráse. Postřikovat můžete buď přímo na rostlinu, nebo volně do vzduchu v blízkosti rostliny. Používejte vždy odstátou, nepříliš studenou vodu. Pokud se vám dá zvolit intenzita postřikování, zvolte tu nejslabší.

Saintpaulia (africká fialka)
Zdroj: isifa / shutterstock

Typická rostlina, kterou je třeba zalévat zdola, je Saintpaulia (africká fialka). Při nadměrné zálivce jí však mohou zahnívat kořeny i listy. Na zálivku použijte vodu s pokojovou teplotou. Pokud je voda příliš studená, způsobuje stáčení listů.

Rašelinové naopak vysychají pomaleji a také vodu přijímají květiny mnohem obtížnější. Intenzitu zálivky je třeba přizpůsobit ročnímu období i okolní teplotě. V chladnějších místnostech třeba zalévat méně, vyvarovat se třeba déle trvajícího přemokření substrátu, což spolu se studeným substrátem představuje pro zeleň velké nebezpečí. Čím je teplota v místnosti – na zimovišti – vyšší, tím vyšší musí být přísun vláhy.

Přečtěte si také
Obří fíkusy, kapradiny, monstery: Jak si doma vytvořit pravou městskou džungli
vrstva z keramzitu
Zdroj: Liapor

Přemokření zabráníte i tak, že vytvoříte na dně každého květináče drenážní vrstvu z keramzitu. Keramzit zabraňuje hromadění vlhkosti kolem kořenů rostlin. Jde o porézní kuličky nebo válečky z vypáleného jílu. Na spodek květináče nasypte keramzit, cca 3 až 5 cm (závisí na velikosti květináče) a dosypte vrstvu substrátu na pokojové rostliny. Vložte rostlinku a dokola dosypte zbylý substrát.

Vyšší spotřebu vody mají izbovky v létě a během horúcejších dní.

Opačně je to během zimních měsíců, kdy má být období vegetačního klidu.

Na zalévání izboviek je vhodná měkká a čistá voda s pokojovou teplotou.

Chlorovanou vodu nepoužívejte, případně nechte chlor nejdříve vyprchat.

Pokud jsou rostliny zdravé a přesto jim v zimě začnou žloutnout listy, netrapte se, je to přirozené.

Stačí, pokud takové listy budete pravidelně odstraňovat.

Na podzim a na zimu přesuňte izbovky blíže k oknu
Zdroj: isifa / shutterstock

Na podzim a na zimu přesuňte izbovky blíže k oknu nebo je položte na okenní parapet. Listy přirozeně rostou směrem za světlem, proto květináč pravidelně otáčejte, abyste zajistili rovnoměrný růst rostlin.

Zalít, ale nepřemokřit!
Pokojové rostliny zalévejte méně často a vydatnější. Nemá smysl zalévat stále a po troškách. V rámci každé zálivky by mělo dojít ke kvalitnímu provlhčení substrátu, ten však nesmí zůstat zmáčený. Ideální je docílit stav, kdy je substrát v květináči mírně vlhký. Zároveň je však třeba dbát, aby substrát mezi každou zálivkou mírně proschnul. Díky tomu se ke kořenům pěstovaných rostlin dostane vzduch a podpoří to jejich rozvoj.

PR články

Atraktivní čtení

Další články autora
Bydlení

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří...

Profesionálové nakupují ve velkoobchodech

Pro topenáře, stavitele a instalatéry je spolehlivý zdroj materiálů...

Na co nezapomínat při přípravách zahrady na sezónu?

I péče o zahradu má své zákonitosti, zejména ta...

Jak poznáte mokré zdivo? Víme, na jaké znaky si dávat pozor

Rodinný dům není jen jakýsi statický kus materiálu, jak...